Cilt Anatomisi Hakkında Bilgiler

Cilt Karakteristikleri

Cilt en geniş insan organıdır.Cilt dışardan gelen mekanik, çevresel, kimyasal ve fiziksel etkilere karşı vücudun su geçirmez koruyucu bariyeridir. Bu bariyer hasar gördüğü zaman kendi kendisini onarabilir. Cilt ayrıca dokunma ve acı hislerini taşıyan sinirleri ihtiva eder.

Cilt,sıcakta kılcal kan damarlarını genişleterek ,soğukta ise daraltarak vücut sıcaklığını kontrol eder.Bu bir miktar kanın cilt yüzeyine doğru akmasını kontrol eder. Cilt ; nem oluşturarak vücudun yüzeyinin soğumasını sağlayan ter bezleri içerir. Ancak cildin kendisi su geçirmezdir, ve vücuttan su kaybını önler. Cilt ayrıca önemli bir D vitamini üretim organıdır.

Cilt Katmanları
Cilt 3 katmandan oluşmaktadır.

Epidermis: Epidermis ( cildin en dış katmanı ) cildin ölü hücrelerden oluşan bir dış katmanıdır. Bu hücreler sürekli olarak dökülürler ve yenilenen hücreler kademeli olarak yüzeyin altından çıkar. Epidermisin en alt katmanında melanin adı verilen pigment üretilir.

Dermis: Dermis; kolajen ağları, elastik lifler, sinirler , yağ , kan damarları ter bezleri ile saç folikülleri esaslarından oluşmaktadır. Görevi ;mekanik gücü sağlamak ve vücudu enfeksiyonlara karşı savunmak için epidermisi besin maddesiyle desteklemektir.

Hipodermis: Hipodermis ayrıca cilt altında bulunan doku olarakta adlandırılmaktadır.Cildin en derindeki ve en kalın katmanıdır. Bağ dokusunun gevşek bir ağıdır. Yağ depolama için özel hücreler bu ağ daki boşlukları doldururlar. Hipodermis te ; kadınlar da erkeklere nazaran daha fazla yağ depolama hücreleri vardır. Yağ depolama hücreleri enerji , yalıtımı sağlar ve ayrıca alttaki temel dokuların zedelenmemesi için koruyucu rol üstlenir.

KIL GELİŞİMİ

Cilt Anatomisiİnsan kılının yaşam döngüsünün 4 evresi vardır.Kıl folikülleri senkronize değillerdir ve bundan dolayı birbirine yakın kıllar aynı zaman içerisinde değişik evrelerde olabilirler.Ancak, doğumu yada ciddi enfeksiyonları takip eden hormonal etkiler kılın gelişim döngüsünün senkronizasyonunu sağlayabilir.

Bütün dünyada milyonlarca erkek ve kadın günlük bir şekilde istenmeyen kıllarını ortadan kaldırmaktadır. Bir çokları bunu hayatın normal bir parçası olarak kabul eder ,ama bazıları için istenmeyen kıl gelişimi sebepli psikolojik travma yeterince güçlü olurki , bu kişiler profesyonel yardım ararlar.Bazı operatörler,uzmanlar bu travmaya az değer verme eğilimindedirler ve bunu diğer dermatolojik bozukluklar kadar özen bekleyen bir tıbbi problem olarak kabul etmezler.

İstenmeyen Kılların Sebepleri

İstenmeyen kıllar 3 kategoriye göre tanımlanabilir.

1.Hirsutism: Sadece kadınları etkiler Kıl gelişimi erkek modelindeki gibidir ,esas olarak sakal ve üst dudak bölgesindeki yüz kılları şeklindedir.Genel olarak Endokrin (hormon) bozukluklarının ikinci bir etkisi olarak veya ilaç kullanımının karşı bir etkisi olarak görülür. Hastalar sık sık psikolojik olarak etkilenirler.

2.Hypertrichosis: Normal veyahut anormal yerlerde de görülen aşırı kıl gelişimi Sebebi en genel olarak genetik veya etniktir.Hypertrichosis hormon bozukluklarının ikinci bir etkisi olarak , ilaç kullanımının bir karşı etkisi olarak veya nadir durumlarda tümörlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

3.Estetik Nedenler: Ayrıca birçok hasta kozmetik nedenlerden dolayı yardım aramaktadır.Kültürel normlar ,yakınlardan veya arkadaşlardan gelen baskılar sebebiyle sık sık kadınlar yüz, koltukaltı , bacaklar ve bikini bölgesinde ,erkeklerde göğüs ve sırt bölgelerinde kıl tedavisi ihtiyacı duyarlar.