Aşırı Terleme

Drionic

Terleyen eller veya terli avuç içleri

Ellerdeki aşırı terleme ve ayaklarda aşırı terlemeden kaynaklanan koku Drionic yardımıyla 6 hafta boyunca durdurulabilir.

Terleyen eller veya terli avuç içleri oldukça baskın bir terleme problemini göstermektedir. Terli avuç içleri sosyal ilişkileri, meşgul olunan işle ilgili performansı ve hatta genel sağlığı önemli ölçüde etkileyebilir. Terli avuçlarla tokalaşmanın, terli ellerle raketi veya basketbol topunu tutmanın sıkıntıları herkes tarafından bilinmektedir. Benzer şekilde terle ıslanmaması gereken nesnelerle (doküman, müzik aletleri, elektrik aksamı) sürekli temas halinde bulunması gereken meslek sahipleri de günlük iş yaşamları sırasında terlemenin yol açtığı sıkıntıları sıklıkla yaşamaktadırlar. Bu meslek sahipleri arasında el terlemesine karşı çok daha duyarlı olan diş hekimi, hemşire gibi meslek grupları da mevcuttur. Terli avuç içlerinin yol açtığı sağlık problemleri arasında kontakt dermatit, ellerin çok soğuk havada metal yüzeylere yapışarak donması, mantar infeksiyonları gibi rahatsızlıklar yer alabilir.

Yarımşar saatlik Drionic uygulamasının birkaç kez tekrarlanması terlemeyi yaklaşık 6 hafta boyunca durdurur.

Bu süreç istenildiği kadar tekrarlanabilir.

Beklentiler ve düzelme

İyileşme ve düzelme beklentisi uygulanan tedavi seçeneklerinin cinsine göre farklılıklar gösterebilir. Alüminyum klorid: Başlangıçta hasta haftada 3 ila 7 kez kullanma gereği duyar. Terleme normale döndükten sonra kullanma gereksinimi 7 ila 20 günde bir defaya düşer. Eğer ciltte bir iritasyon ortaya çıkarsa hekim % 1 civarında hidrokortizon içeren bir krem önerebilir.

Botulinum toksini: Uygulama sonrası oluşan şişlik birkaç haftada kaybolacaktır. Tek bir enjeksiyonun etkisi birkaç aya kadar uzayabilir. Bazı hastalara daha fazla sayıda enjeksiyon uygulamak gerekebilir.

Terleme Tedavi Seçenekleri

Antiperspiranlar

Aşırı terleme ter bezlerini bloke edip tıkayacak olan birtakım güçlü antiperspiranlarla kontrol altına alınabilir. % 10 ila 15 civarında alüminyum klorid hegzahidrat içeren ürünler koltuk altı terlemesinde ilk tedavi seçeneğidir. Hekimler bazı hastalara etkilenen alanlara gece uygulanmak üzere daha yüksek dozda alüminyum hidroksit içeren ürünler önerebilir. Antiperspiranlar cildi tahriş edebilirler, ayrıca yüksek dozda alüminyum klorid giysilere zarar verebilir.

Deodoranlar terlemeyi önlemezler, ancak vücut kokusunun azaltılmasına yardımcı olabilirler.

Evde alınacak önlemler

Terleme sonrasında;

  • Yüzünüzü ve vücudunuzu yıkamalısınız,
  • Giysi ve yatak çarşaflarını değiştirmelisiniz,
  • Kaybettiğiniz vücut sıvısını tamamlamak adına bolca su içmelisiniz.
  • Daha fazla terlemeyi önlemek için oda ısısını hafifçe düşürmelisiniz.

Bulgular ve testler

Terlemenin görünen belirtileri kliniğimizde muayenemiz sırasında ortaya çıkabilir. Terlemenin aşırı olup olmadığını ortaya koyacak bazı testler de mevcuttur.
Nişasta-iodin testi. Terleyen bölgeye iodin uygulanır. Kuruduktan sonra aynı bölgeye nişasta serpilir. Aşırı terlemenin olduğu bölgedeki nişasta-iodin karışımının rengi koyu maviye dönecektir.
Kağıt testi. Terden etkilenen alana teri emecek biçimde özel bir kağıt yerleştirilir, daha sonra da bu kağıt tartılır. Ağırlık farkı terlemenin miktarı hakkında bir gösterge olarak kabul edilir. Hastaya aynı zamanda şu sorular da sorulabilir:

Terlemenin türleri ve risk faktörleri

Terleme vücudun serin kalmasını sağlar. Pek çok vakada tamamen doğaldır. Genellikle sıcak ortamda, egzersiz yaptığımızda veya bizi sinirlendiren, kızdıran utandıran veya korkutan durumlara bir reaksiyon olarak terleriz.
Bununla birlikte aşırı terleme bu tür tetikleyici faktörler olmaksızın gerçekleşir. Hiperhidroz yakınması olan kişilerin ter bezlerinin aşırı faaliyet gösterdiği görülmektedir. Kontrol edilemeyen terleme hem fiziksel hem de duygusal yönden kendimizi rahatsız hissetmemize neden olur.

Terlemenin sıklıkla karşılaşılan nedenleri

Terlemenin sıklıkla karşılaşılan nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Ortam ısısının yüksek olması
  • Vücut ısısının yüksek olması
  • Menopoz,
  • Tiroid bezinin fazlasıyla aktif olması,

AŞIRI TERLEME HİPERHİDROZİS

DRİONİC AKUMER'DE

Terlemenin etkili,acısız ve güvenli biçimde 6 haftaya kadar sürebilen kontrolünü drionic cihazı ile evinizde yapabilirsiniz.

Tanım

Terleme yaşamsal bir fonksiyon olmasına rağmen fazlası bir hastalıktır.

Terleme (perspirasyon) ter bezleri yardımıyla vücudumuzdaki sıvının tuzla karışık olarak deriden atılmasıdır. Bu süreç vücudun serin kalabilmesi için yaşamsal bir fonksiyondur. Ter genelde koltuk altlarımızda, ayaklarımızda ve avuçlarımızda birikir.

Yaklaşık 2 ila 4 milyon arasında ter bezine sahip olarak doğarız. Ne kadar terlediğimiz de sahip olduğumuz ter bezlerinin sayısına bağlıdır. Ter bezleri özellikle ergenlik sırasında tam olarak aktif hale geçerler. Kadınlarda genellikle erkeklerden daha fazla sayıda ter bezi vardır, ancak erkeklerdeki ter bezleri daha aktiftir.